BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Савјети за његу лица склоног бубуљицама

Савјети за његу лица склоног бубуљицама
09.02.2023. год.

Лице које је склоно  бубуљицама “тражи” посебну његу.  Особе са проблематичном кожом, требају посебну пажњу обратити на правилно одржавање хигијене коже. Исто тако, треба да пазе и на производе које користе. Овдjе, првенствено мислимо на коју врсту козметичких препарата за његу коже користите, који су им састојци и слично.

Како заправо изгледа правилна њега лица са бубуљицама? Прочитајте.

Одржавајте своју кожу чистом

Препорука дерматолога је да је потребно најмање два пута у току дана да се умијете и очистите своју кожу. Најбоље је да успоставите редован ритам и да то урадите ујутру и навече, пред спавање.

Ако сте склони претјераном знојењу, онда се, ако сте у могућности, умијте или истуширајте, након сваког знојења. Приликом умивања, гледајте да вам вода не буде ни превише врућа, али ни хладна. Врућа или хладна вода, може да изазове шок вашој кожи лица, и да је изритира, па чак, може да дође и до пуцања ситних капилара.

Сви мислимо да ћемо нечистоћу, најлакше уклонити врућом водом, јер врућа вода ослобађа поре коже. Наравно, али и не само то. Умивање врућом водом ће исушити вашу кожу и уклониће заштитни слој масноће са ње. Ово је јако важно, за особе са масном кожом, која је изразито склона бубуљицама. Врућа вода неће скинути масноћу са вашег лица, већ напротив. Погоршаће њено стање.

Када се уклони заштитни слој масноће, активира се одбрамбени систем тијела, и тако долази до појачаног лучења себума и већој појави бубуљица. Температуру воде прилагодите и нека буде млака. Млака вода одговара свим типовима коже и неће је оштетити.

Када бирате средство за чишћење лица, гледајте да он буде без алкохола, сапуна, сулфата и других хемијских састојака, које штете вашој кожи. Средство за чишћење треба да буде благо и без додатних мириса, односно парфема. Наносите га  врховима прстију, а не спужвицама или пешкирима. Они могу да буду груби, а вашој кожи је потребна њежност, поготово ако већ имате на лицу бубуљице. Зато, лагано врховима прстију умасирајте средство за чишћење на своје лице.

Након што сте завршили са умивањем, лагано памучним пешкиром, обришите лице, тапкајући, а не трљајући. Вишак капљица воде, пустите да се саме осуше, па онда пређите на сљедећи корак.

Правилан избор препарата за његу

Ако имате проблематичну кожу, која је при томе склона појави акни и бубуљица, важан је избор крема, гелова и лосиона, које користите. Правилан избор, може да вам помогне и превентивно, како би спријечили појаву бубуљица, да вам кожа буде здрава и његована.

Исто тако, састојци који би требали да се налазе у препаратима, треба да утичу на тренутне проблеме са којима се ваша кожа бори. У данашњој понуди, можемо да нађемо креме и гелове, који се преписују од стране вашег дерматолога, али поједини могу и без рецепта, уз савјет радника у апотеци.

Ваш дерматолог ће вам најчешће препоручити креме и гелове које у свом саставу имају сљедеће:

·    бензоил пероксид

·    салицилну киселину

·    ретинол

Бензоил пероксид

Бензоил пероксид се посебно препоручује особама које имају масну кожу. Овај тип коже, као што смо већ споменули, је изразито склон појави бубуљица. Код њих је појачан рад лојних жлијезда, које производе већу количину себума. Себум, тј. масноћа доводи до запушавања пора коже, и тако долази до упала и стварања бубуљица или акни.

Бензоил пероксид уништава све бактерије које изазивају упале и бубуљице. Смањује повећано лучење себума и ослобађа зачепљене поре ваше коже. Дакле, бензоил пероксид ће помоћи да се упале, оток и црвенило од бубуљица смањи. Исто тако, помоћи ће и код уклањања флека које настају од њих. Можете га наћи у виду крема и гелова, али и као средство за чишћење лица приликом умивања.

Салицилна киселина

Салицилна киселина има протуупално и антисептичко дејство. То значи да, исто као и бензоил пероксид, може да смањи упалне процесе, црвенило и иритације. Салицилна киселина, продире дубоко у поре ваше коже, и дубински уклања мртве ћелије коже и оставља је чистом и свјежом.

Она ће помоћи у регулацији лучења себума и спријечиће да се фоликуле длаке зачепе, што је одлично у спрјечавању појаве бубуљица.

Ретинол

Још један важан састојак крема, јесте и ретинол. Ретинол је познат и као дериват витамина А. Ретинол повећава производњу ћелија коже и може да утиче на ослобађање зачепљених фоликула длаке. Такође, он утиче на повећање производње колагена, што ће помоћи вашој кожи да буде еластичнија, и тако смањи појаву финих линија и бора.

Овдје можемо рећи, да ретинол има ефекат против старења коже, али да може помоћи и код уклањања бубуљица. Важно је да нагласимо, да се употреба ретинола, строго забрањује мајкама које доје и трудницама. Пре сваке употребе, консултујете се са дерматологом, јер вам може у зависности од тежине и облика бубуљица, направити и план терапије, како би правилно могли и да лијечите бубуљице.

Природне креме и гелови за његу лица склоног бубуљицама

Природа нам, свакодневно нуди многа своја богатства. Наши стручњаци су то примијетили и успјели су, да нам из природе, извуку оно најбоље за нашу кожу и њено здравље. Тако су направили креме и гелове, који су искључиво на биљној основи, а чији састојци имају позитиван ефекат на нашу кожу. Они јој дају потребну свјежину и да буде чиста, здрава и јака.

Исто тако, могу да помогну и у борби са упорним бубуљицама. Код одабира крема и гелова, сљедећи пут, погледајте да ли се у њима налазе неки од састојака, које ћемо вам сада представити:

·    етерично уље чајевца – због свог протуупалног и антибактеријског дјеловања, чест је састојак у кремама и геловима. Помаже код спрјечавања настајања бубуљица, али и успјешно третира њихово тренутно стање.

·    Алое вера – има антиупална и антибактеријска дјеловања, исто. Она ће помоћи у смиривању ваше коже и у борби против упалних процеса. Исто тако, она хидрира вашу кожу и подстиче зарастање рана од бубуљица и акни.

·    уље јојобе – исто је чест састојак, за његу лица које је склоно бубуљицама.  Као и претходна два састојка, има антиупално и антибактеријско дејство. Помаже у зарастању рана од бубуљица и хидрира вашу кожу.

·    екстракт коре врбе – сматра се природним извором салицилне киселине, коју смо вам већ споменули. Екстракт коре врбе ће обновити и отворити зачепљене поре коже, тако што ће уклонити вишак себума и сву нечистоћу са ваше коже.

·    уље макадамије – богато је масним киселинама и витаминима. Због тога, храни, хидрира и обнавља вашу кожу. Такође, штити је од штетних вањских утјецаја.

·    витамини A, C, E, као и витамин D

Додатни савјети за његу лица

Овде смо вам припремили списак, којег се такође требате придржавати, ако желите правилну његу за своје лице:

Немојте да истискате бубуљице

Колико год да вам сметају, ово никако немојте да радите. Истискањем, можете да доведете до појаве инфекције и упале, али и да вам остану стални ожиљци.

Немојте лице додиривати рукама

У току дана, на нашим рукама се скупља пуно прљавштине, масноће и бактерија. Додиривајући лице, све то можемо да пренесемо на нашу кожу, и да доведемо до иритација и упала. Уколико баш морате, прије додиривања оперите, обавезно руке.

Склоните косу са лица

Одржавајте своју косу чистом и склоните је са лица. Уља и прљавштина са ње, могу да изритирају ваше лице,  да запуше поре и изазову појаву бубуљица.

Замијените индустријску козметику са природном

Тешка шминка може да погорша тренутно стање са бубуљицама и да повећа њихово избијање. Природна козметика је направљена, тако да допушта вашим порама, да дишу и тако може да смањи појаву бубуљица.

Поред свега наведеног, потребно је да пажњу обратите и на вашу исхрану, јер тако можете помоћи својој кожи, која је склона бубуљицама. Повећајте унос витамина и минерала, које можете да пронађете у разном воћу и поврћу, месу и риби. Одржавајте физичку активност, бавите се медитацијом или јогом. Самим тим, смањићете и ниво стреса, за који исто можемо рећи да утиче на појаву бубуљица. Све ово, што смо вам овде навели, сматра се правилном његом лица, која може да вам помогне у борби са бубуљицама.





Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Коса је одувек била важан део женске лепоте и самопоуздања. У 19. веку, жене на Балкану су се трудиле да негују своју косу на различите начине, али наравно, њихова...



Ако желите чисто лице и кожу нежну на додир, важно је да свакодневно спроводите рутину неге. Многи верују да је довољно да купе козметичке препарате и да ће они...

Техника хеклања накита жицом је тежа од обичног хеклања концем, али је током година наша саговорница открила све тајне.


Нервирају вас флеке, бубуљице, боре, или можда црвенило и перутање коже лица?


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА